Főoldal

2012. máj. 30.

Művészi fehér csokrok

Szemet gyönyörködtető csokorcsodák Dániából.
Neked is lehet ilyen! Csak kérned kell!


Virágok: liliombimbó, dendrobium orchidea virága

Virágok: liliomszirom

Virágok: liliomszirom, fátyolvirág, ornitogallum virága

Virágok: liliomszirom, fátyolvirág, ornitogallum virág, koszorúfutóka bimbó és virág

Virágok: protea, fátyolvirág, ornitogallum virág és bimbó, lepkeorchidea virág

Forrás: Annette von Einem Floral Designer

Még több fehér...

Időzzünk még kicsit ennél a klasszikusnál. Nekem nagy kedvenceim a vegyes virágokból készült csokréták. Ha éppen készülődsz a nagy napra csemegézhetsz ezekből a csodaszép vegyes csokrokból is.














A kerek csokor
virágai: kála,
rózsa,
cattleya-orchidea. Ezek a virágok az eleganciát képviselik, jó választás lehet, ha a ruha és a helyszín lehetővé teszik ezt a stílust. 

Egy szép forma és  különleges virágok jellemzik ezt a csepp formájú csokrot. A koszorúfutóka (Stephanotis) virágzó ága adja az alapot fehér lepkeorchidea (Phaleanopsis) kiséretében. A levelek szépen ölelik körbe a virágokat, kiemelve azok szépségét. Dekoratív és látványos csokor. 


A szép és különleges zöldek  üdeséget kölcsönöznek a csokroknak. Nagy kedvenceim az ilyen jellegű munkák. Sok lehetőséget nyújt. Az indás hajtások, levelek szerintem finoman kiemelik a virágok szépségét. Ezekhez a csokrétákhoz nagyszerűen illenek a romantikus és kissé rusztikus dekorációk.
Virágok:  pünkösdi rózsa, boglárka, lisianthus, ornitogallum virága, jázmin ág, selyemcirok

Neked melyik tetszik? Melyiket választanád? Kérdésed van? Írj!

2012. máj. 29.

Vadkakaó (Pachira)

Ez a különleges csavart törzsű dísznövény pár éve jelent meg a hazai kertészetek polcain, és bizony még ma is kevesen ismerik és találkoztak vele.

A növény őshazája Dél-Amerika, ahol akár 20 méter magasra is megnőhet, de ha megfelelő körülmények között tartjuk, otthonunkban is elérheti akár a 3 méter magasságot.

Törzse, mint egy fonott kalács össze van fonva, a tetején pedig a lombkorona található, ez teszi egyedivé a vadkakaót. Mivel eredetileg vízparti növény, ezért is nevezik pocsolyafának: kedveli a sok vizet, és a párás klímát. Méretei miatt nem érdemes kisebb lakásban tartani, mert több méter magasságot is elérhet idősebb korábban, és gyorsan fejlődik.

Hazájában virágot és méretes kakaóra hasonlító szőrös magokat is hoz, de itthon ez nem jellemző növényre.




Gondozása minimális odafigyelést igényel, mert bár mocsári növények számít, egy zárt lakásban a legtöbbször a túlöntözés és a túl száraz levegő okozza a növény pusztulását. Nyáron kitehetjük a kert egy árnyékos részébe is a növényt, csak arra vigyázzunk, hogy a nagy melegben bőven öntözzük a földjét, hiszen a szabadban hamar kiszárad a talaj.

Télen tegyük a növényt a fűtőtesttől kissé távolabb és csökkentsük le az öntözést, mert a túllocsolás is káros lehet a növénynek. Nyáron védjük a tűző naptól, de világos helyre tegyük a cserepét, és öntözzük rendszeresen, de ne álljon alatta pangó víz. A növény a szárában is tárolja a vizet, ezért bár szereti, a vizet figyeljünk oda a locsolásra. Csak akkor adjunk neki vizet, ha a föld felső rétege már száraz és a tálkában sem áll a víz.

A levelét érdemes naponta permetezni! Évente egyszer ültessük át a növényt, és tavasztól őszig adjunk neki tápoldatos vizet. Ha a gondozási igényekre odafigyelve neveljük vadkakaó fánkat, egy különleges növénnyel büszkélkedhetünk barátok és ismerősök előtt.



A természet mesterművei között még csodaszép orchideákban is gyönyörködhetsz itt
Virágos szép napot.
Forrás: kertvarazsmagazin.hu

JADE VINE (Strongylodon macrobotrys)

Ez a virág olyan érdekesen szép
Magyar nevére utaló bejegyzést nem találtam. Pompázatos színe, lecsüngő fürtje nagyon impozánsá teszik ezt a különlegességet.

1854-ben talált rá erre a virágra az amerikai Wilkes- kutatócsoport egyik botanikusa a luzon- szigeti (Fülöp- szigetek) Makiling -hegység erdeiben. A legtöbb belőle ma is ott él. A növények szárai 20 méter magasságba is felkapaszkodnak, hogy elérjék a fák lombozatát, ahol közel 1 méter hosszú virágfürtöket hoznak. 


Minden fürtön mintegy száz ragyogóan kékeszöld, borsóhüvelyszerű virág található.Ez a szép és érdekes virág nagy népszerűségre tett szert a virágszerető emberek körében. 
A mérsékelt égövön csak üvegházakban termeszthető, de ott éppen olyan pompázatos virágokat hoz, mint Makiling erdeiben.



Forrás: tomtit.blog.hu

Borzas kúpliliom (Tricyrtis)

Szemet gyönyörködtető, virágzó, évelő Japánból.

Szépsége ellenére talán kevesen ismerik ezt a félárnyékos helyet kedvelő, télálló dísznövényt, melynek külön értéke, hogy ősszel ad különleges virágdíszt. A növény a liliomfélék családjába tartozik és kb. 60 cm-1 m magas felálló szárú, rizómákkal terjedő évelő, melynek levelei fényesek,  hosszúkás-tojásdadok, szárölelők.
Lilás-bíbor, esetleg sárga színű nem túl nagy, csillag alakú virágai pettyesek és némileg az orchideára emlékeztetnek. Mivel melegebb éghajlatú területeken részleges árnyékban fejlődnek szépen, nyugodtan ültethetjük lazább koronájú fák alá is. Virágzási ideje szeptember-októberre esik. Mivel dekoratív virágai viszonylag kicsik ezért szépségében akkor gyönyörködhetünk igazán, ha nem a kert egy távoli részére ültetjük.










Viszonylag igénytelen, könnyen nevelhető évelő, amely kissé savas vagy semleges kémhatású tőzeges tápdús talajt, félárnyékot igényel. Közepes vízigényű, de lehetőleg ne hagyjuk teljesen kiszáradni a földjét. Ideális körülmények között önvető. Tőosztással szaporítható.

Neked van ilyen szépséged? Kérlek írd meg nekünk a tapasztalataidat.

Denevérvirág (Tacca chantrieri)

Mikor legelőször élőben találkoztam ezzel a virággal, hát....tátva maradt a szám, majd az első döbbenetből felocsudva már meg is mosolyogtatott. Hatalmas lepellevelek között csüngő, harangformájú virágocskák, bajusz formájú murvalevelekkel. Ez igen!
Dőlj hátra és gyönyörködj bennük! Hát nem fantasztikusak?


Tacca chantrieri ’Aameyri’: magyar elnevezése fekete denevérvirág vagy macskabajusz. Angol elnevezései: Black Bat Flower, Bat-head Lily, Devil Flower, Cat's Whiskers.
A denevérvirág Kínában őshonos, Yunnan tartományban. Virágai, fellevelei és a bajusz feketék.
Gondozása: tőzeges talajt és a növekedési időszakban (februártól-októberig) állandó vízellátást igényel, havonta tápoldatozhatjuk (orchideatáppal), nagyon érzékeny a kiszáradásra, ha állandóan melegben és nedvesen tartjuk, számíthatunk az újravirágzásra. A szakirodalomban azt találjuk, hogy nem kedveli a pangó vizet, de én a Tacca-mat a vízipálmához hasonlóan öntözöm, mindig hagyom egy kis vízben állni és remekül érzi magát. Kivéve a téli pihenési időszakában, ekkor egy kicsit szárazabban kell tartani. Amire nagyon érzékeny, az a tűző napsütés, mindenképpen árnyékos helyen tartsuk. Egész évben meleg helyet kíván, min.18°C-os hőmérsékletet, langyos, mészmentes vízzel öntözzük.
Félárnyékos védett helyre, nyáron a szabadba is kitehetjük. A virágbimbó megjelenésétől 1-2 hónapig tart a virágzás. Ha elnyílt a virág, vágjuk le a virágszárat. Tavasszal tőosztással, magvetéssel szaporíthatjuk.

Tacca integrifolia

Tacca integrifolia: fehér denevérvirág, angol elnevezései: Purrple Bat Flower, White Bat Flower.
Hazája Északkelet-India, Malajzia, Szumátra, Borneó, Jáva, Thaiföld. A fellevelek színe fehér vagy barna, a bajusz fekete. Kultúrában tavasszal virágzik, ritkábban kapható faj. Gondozása ugyanaz, mint a Tacca chantrieri-nek.

Egyes Tacca fajokat (T. leontopetaloides, T. cristata) tápláléknövényként termesztenek a trópusokon, magas keményítőtartalmú rizómáit fogyasztják (tacca keményítő). Ázsiában kedvelt eledel.

A természet mesterművei között csodaszép orchideákat is láthatsz itt.
Virágos szép napot.
Forrás: toptropicals.com felsőfokon.hu , flickriver.com

2012. máj. 28.

A fehér virágok eleganciája

A leggyakrabban használt virágszín az esküvői dekorációk palettáján a fehér. 

Szépsége, eleganciája vitathatatlan.

Két klasszikus csokréta. 
Az első csokor fő virága a fehér rózsa, szép formára kötve, alul körbe  fátyolvirággal kiegészítve. Nagyon szép megoldás  macifűvel (Nolina) megnyújtva. Ezáltal nyújtja az alakot is, esetleg teltebb menyasszonyoknak is bátran ajánlható. Ez a megoldás az alacsonyabb aráknak is előnyös lehet, de kicsit kecsesebben, kevesebb rózsából.A második szép félgömb formára kialakított csokor fátyolvirágból (Gypsophila).















A fehér kála mostanában nagy kedvenc a menyasszonyok körében. Egyszerű, elegáns, nagyon tartós virág, mely szolidan  hosszú szárral, ugyanúgy jó választás, mint gazdagabb díszítéssel a menyasszonyi ruha stílusához igazítva.
 Forrás: blumen-pleuger.de 

Bajnokaink




Nagyon büszke vagyok erre a négy Ifjúsági Európabajnok virágkötő fiatalemberre, és azt szeretném, ha itthon minnél többen tudnák, hogy művészetükkel kis hazánk hírnevét keltik a  nagyvilágban.

Ezt az európai versenyt kétévente rendezik. Pánczél Péter 2004-ben, Mezőffy Tamás 2006-ban, Rozsondai Attila 2008-ban és Kiss Attila 2010-ben vívta ki ezt az elismerést. Ezen kívül 2011-ben Mezőffy Tamás a felnőtt Virágkötészeti Európa kupán ötödik helyezést ért el, úgy gondolom méltán lehetünk büszkék rájuk, hiszen a magyar virágkötőket Európa minden országában számon tartják.

Forrás: mvvsze


2012. máj. 27.

Búzavirág (Centaurea cyanus)

Vadvirágos kertre vágysz? Nem hiányozhat belőle a búzavirág, üde színfoltja a virágágyásnak.

A Centaurea családnak több mint 350 fajtája ismert, legnagyobb részük évelő. Afrika északi részéről származik. Főleg dísznövényként termesztik őket, nagyon mutatósak egy zöld területen, de vázában, szoba díszítésére is nagyon alkalmasak.
Vékony szárú növény, törzse elágazó. Levelei szélesek, lándzsa alakúak, a töveknél levélrózsát alkotnak. Virága kék színű és a szár végében található, összmagassága eléri a 80-90 cm-t. A növényt selymes szőröcskék borítják. 


Több színváltozata ismert. Lehet fehér, rózsaszín, piros, egyszerű vagy dús virágzatú.Búzavirágot legegyszerűbb magról  szaporítani. Egy- két tasak magból 10-20 tő búzavirágot kapunk. Áprilisban készítsük el az ágyásokat ahová szeretnénk a magokat vetni, ám még a vetés előtt érdemes a talajt komposzttal feljavítani, hogy legyen elég tápanyag a növény számára a nyár végéig a virágzáshoz. A magokat nem sorban, hanem szétszórva juttassuk ki, így igazi vadvirágos kertet hozhatunk létre. Ezután óvatosan öntözzük be a talajt, így a víz bemossa a magokat a föld felső rétegébe.


Virága szárítható, megőrzi  a színét és a formáját.
Forrás: Kertvarázs magazin ,képre kattintva

Kamilla (Matricaria chamomilla)

Azt hiszem, ezt a bájos, bokros,  virágocskát, mely méltán híres gyógynövény is,  nem kell bemutatni.


Évelő fajtája a római kamilla, egynyári fajtája az orvosi székfű. Gyógynövényként csak az orvosi székfű használható. Különbség: orvosi székfű fészkes virágzata kúpos, belül üreges. 

A kamillát áprilisban vessük magról. A humuszban gazdag, kissé vályogos talajban érzi különösen jól magát. Később 20-30 cm-es tőtávolságra ritkítsuk meg annak érdekében, hogy jól elbokrosodjanak.

A kinyílt kamillavirágzatot egész nyáron át szedhetjük, gyűjthetjük.



Forrás: gazigazító , képre kattintva

Kerti szarkaláb (Delphinium cultorum)



Fenséges égszínkék színű évelő növény, amely szinte uralja kertünket. Ismerjük meg közelebbről ezt a nemes virágot.

Az elegáns akár 2 méter magasra megnövő kék színű szarkaláb minden kert éke lesz. Színével és nagyságával is kitűnik a többi kerti növény közül.
Ma már több fajtája is kapható, van közte halvány rózsaszín, fehér halványlila és mélykék színű is, így érdemes több színből összeállítani a virágágyást.
Ültethetünk nyúlánk szarkalábat, amelynek a magassága elérheti a két métert is, vagy csinos szarkalábat is, amely alacsonyabb 1 méteres magasságot sem haladja meg, vagy az óriás szarkalábat, amely szintén a két méteres magasságot is túlszárnyalja. Ma már a kertészek által kifejlesztett fajoknál találhatunk duplavirágút is.


Alkalmas vágott virágnak, illetve száraz virágként is használható, mivel megőrzi a formáját és a  színét.

Forrás: virágcenter


Kék-lila harmónia

Ez nagy kedvenc nálam! Ezt a zsíros bödönt egy idős nénitől kaptam, már akkor elhatároztam, hogy gyakran fogom használni virágtartóként. Igazi falusi milliő. Neked is tetszik? Akkor fogjunk hozzá a vázadíszhez! Ehhez a díszhez nyugodtan válassz széles szájú tartót. Miután nekem most ehhez a színharmóniához kevés virág állt rendelkezésemre, úgy döntöttem, hogy kevés zölddel kiegészítem.

Itt lesz a legkönnyebb dolgod. Legelőször a zöldeket helyezd be, ezután a virágszárakat egyesével szúrd a zöldek közé. A zöldek megtartják a szárakat.
Én bimbós bodzát és csercsömörce ágát használtam ehhez a vázadíszhez, illetve halványlila, vékony spárgaköteget kötöttem a fülek alá.
Szerintem nagyon hangulatos szépség lett.
Felhasznált virágok: búzavirág, kerti szarkaláb, törökszegfű


Szeretnéd az otthonod saját kezűleg készített virágos dekorációval díszíteni?
Most könnyedén megteheted. Jelentkezz az ingyenes online tanfolyamra és ráadásként megkapod a "hú, de ügyes vagyok" érzést!


Virágos szép napot.

Kamillás szépség

Virágok: kamilla, körömvirág
Igazi nyári, vidám  hangulatot  szeretnél? 
Válassz kamilla virágot!

Egy kirándulás alkalmával szedhetsz a mezőn  egy nagy csokorral, de nemesebb változatát a piacról is beszerezheted. Mint a legtöbb természetes nyári virág, ez sem tartozik vágott virágként a tartósabbak közé. Élettartama vázadíszként 4-6 nap, amely persze függ a lakás hőmérsékletétől. Azonban puritán szépsége kárpótol minket. 

Ehhez a formához és mennyiséghez mindenképp szélesebb szájú öblös tartót válassz. 

Miután bokros jellegű virág (egy szár, több elágazás, több virágfej) könnyű lesz a vázába rendezned. Egy kis bokrocskát vágj a váza méretéhez és többit ehhez igazíthatod.
Ezután fogj össze a kezedben 2-3 kis kamillabokrot, tartsd középre a vázába. A másik kezeddel egyesével körbe rakod a kamillás bokrokat. Mindenképpen ügyelj rá, hogy körbe egy irányba, ferdén legyenek behelyezve, mivel igy szép, kerek, kiomló formát kapsz. Nekem volt még maradék 4 szál körömvirágom. Színvilága nagyon szépen passzol a kamillához. Utólag elszórva a kamilla közé szúrtam őket.  

Elsőre sikerült? Nagyon ügyes vagy!  Most az ingyenes online minitanfolyamon a virágkötészeti alaptechnikákat könnyedén elsajátíthatod. Csatlakozz a kreatív háziasszonyok népes táborához!
Kérdezz bátran! Örömmel segítek!

Virágos szép napot.

2012. máj. 25.

Pünkösdi rózsa az esküvői dekorációban

Bár már javában tart az esküvői szezon, de talán még nem késő, hogy felhívjam a figyelmet erre a gyönyörű virágra, mely szerintem méltatlanul háttérbe szorul az ünnepi esemény dekorációjának palettájáról. Igazi habos, bájos, illatos jelenség, akár önmagában, akár egyéb virággal kiegészítve remek választás.


Fehér pünkösdi rózsás



Virág: halvány rózsaszin pünkösdi rózsás


Virágok: fehér pünkösdi, stephanotis virága, rózsaszín rózsa


Virágok: fehér pünkösdi, viburnum (zöld), rózsaszin rózsa, fehér boglárka


Virágok: fehér pünkösdi, fehér rózsa, fehér frézia
 Szépségén túl kedvező ára miatt is nagyon jó választás, de ez a virágzás időszakában, azaz május-június hónapra érvényes.  Neked is tetszik? Éppen aktuális? Kérd bátran kedvenc virágüzletedben  a pünkösdi rózsás csokorajánlatot!
Kérdéseidre szívesen válaszolok!

Forrás: onewed.com , bollea.com , blossomweddingflowers.co.nz

2012. máj. 21.

Törökszegfű (Dianthus barbatus)


Kétéves, néha több évig is elél. Magassága: max. 60 cm, virága: fehér, rózsaszínű, vöröses ibolyaszínű, kétszínű, egyszerű vagy telt, illatos; (májustól június végéig).Napos vagy félárnyékos termőhely; kevésbé igényes; magvetés: júniusban szabadföldbe.


A törökszegfű késő tavasszal virágzik, amikor már a tavaszi virágok nyílásának vége van. Vágott virága nagyon sokáig megmarad és kellemesen illatozik a vázában. Az első virágzás utáni évben hozza a legszebb virágokat.


Forrás: faiskola.hu

2012. máj. 18.

Pünkösdi rózsa, bazsarózsa (Paeonia lactiflora)

Húsos gyöktörzsű, hosszú életű, szép, félgömb alakú bokorrá fejlődő, mutatós évelő növény.
Dél-Szibériában és Észak-Kínában honos.
Szára felálló, levelei karéjosak.
Kettő, vagy több, illatos virágot hoz szárain. A virágok átmérője 10 cm.
Télen -30 fokot is elvisel, kiválóan tűri a fagyos időjárást.
Virágait május-júniusban hozza. Magassága 80-100 cm.
A növények nagyobb virágokat fognak hozni, ha az oldalágakat eltávolítjuk.
Elvirágzás után vágjuk vissza a virágokat, hogy a növény ne pazaroljon energiát a magok érlelésére.
Ősszel, miután a lombozat meghalt, távolítsuk el a hajtásokat.

A pünkösdi rózsa szárítható, megőrzi a színét és a formáját.

Forrás: lelkemszirmai.lapunk.hu, képre kattintva